Hem / Shop / Ropes / Synthetic ropes / Polypropylene / Braided Cordage PP-film Black
PP-film blue
59.00 kr – 17490.00 krPrice range: 59.00 kr through 17490.00 kr
Synthetic Hemp
209.00 kr – 21900.00 krPrice range: 209.00 kr through 21900.00 kr
Braided Cordage PP-film Black
959.00 kr – 2599.00 krPrice range: 959.00 kr through 2599.00 kr
- Cost friendly
- Strong braided rope
- Floats on water
- Maximum UV-stabilized
SKU:
N/A
Category: Polypropylene
About the product
Black braided polypropylene rope – Affordable!
Braided PP-film is a strong and relatively soft cordage that is maximum UV-stabilized and floats on water. A cheap, cost friendly cordage.
Rope also available in white
-
Rope, braided PP film, Ø6mm x 250m, white 1019.00 kr
Size guide
| Ø Dimension | Breaking strength | Weight / m |
|---|---|---|
| 6 mm | 370 kg | 12 grams |
| 8 mm | 615 kg | 21 grams |
| 10 mm | 1055 kg | 31 grams |
| 12 mm | 1495 kg | 50 grams |
| 14 mm | 1915 kg | 65 grams |
| 16 mm | 2600 kg | 85 grams |
Details
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Quantity in package | 1 pcs |
| Diameter | 10 mm, 12 mm, 14 mm, 16 mm, 6 mm, 8 mm |
| Characteristic | Floats |
| Enhet | spool |
| Colour | Black |
| Construction | Braided |
| Length | 110 m, 150 m, 165 m, 220 m, 250 m, 350 m, 650 m, 85 m |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Enviroment | Indoors, Outdoors |
| Abrasion resistance | Less good |
| Melting point | 165°C |
| UV resistance | Very good |
| Elongation (working load) | 6,0 % |
| Tålighet kemikalier | Excellent |
| Brand | PolyRopes |
About PolyRopes
PolyRopes is our brand for ropes and cords and is associated with expertise, availability, flexible solutions and quality. We offer ropes and cords, boat ropes and accessories, dog leashes, halter ropes, climbing ropes and safety ropes, among other things.
Product reviews
