Hem / Shop / Ropes / Leisure ropes / Railing Ropes / Fittings & Brackets / End fitting with ring, matt chrome, for rope Ø36mm
End fitting with ring in polished chrome
209.00 kr – 259.00 krPrice range: 209.00 kr through 259.00 kr
End fitting with hook in polished chrome
259.00 kr
End fitting with ring, matt chrome, for rope Ø36mm
259.00 kr
- End fitting with ring in matt chrome
- Used for the outer ends of the rope for a stylish finish.
- Suitable for ropes with dimension 28 mm & 36 mm
- End fitting with ring for hanging
- The rope is attached to the end fitting by means of a screw
In stock
SKU:
4904050201
Category: Fittings & Brackets
About the product
End fittings with ring in matt chrome
Matt chrome end fittings for your rope project. Often used for stair railings, rope fences, bannister ropes with dimension 28 mm or 36 mm. End fittings are used for the outer ends of the rope.
This end fitting has a ring for hanging and gives a very elegant finish to your rope project. You can match your end fitting with our matt chrome railing holders for a stylish and unified project.
An end fitting with a ring is used to give a neat and stylish finish to your rope. The ring itself is a nice detail that is decorative, but of course has a purpose as well. The ring allows you to easily attach the rope to hooks or poles or to connect with a clip hook. The rope is easily attached to the end fitting with a screw.
Details
| Weight | 0.144 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.22 × 0.12 × 0.04 m |
| Quantity in package | 1 pcs |
| Diameter | 36 mm |
| Characteristic | Sinks |
| Enhet | Piece |
| Colour | Silver |
| Material | Chrome |
| Brand | PolyRopes |
About PolyRopes
PolyRopes is our brand for ropes and cords and is associated with expertise, availability, flexible solutions and quality. We offer ropes and cords, boat ropes and accessories, dog leashes, halter ropes, climbing ropes and safety ropes, among other things.
Product reviews
