Hem / Shop / Ropes / Synthetic ropes / Polypropylene / Polypropylene rope Polylight-8
Back to products
Mooring rope Polystar
9099.00 kr – 72900.00 krPrice range: 9099.00 kr through 72900.00 kr
Polypropylene rope Polylight-8
79.00 kr – 1899.00 krPrice range: 79.00 kr through 1899.00 kr
- Polypropylene rope in a wide range of colours
- Soft and lightweight rope
- UV-protected, floats on water
SKU:
N/A
Categories: Dinghy ropes, Polypropylene twines, Polypropylene
About the product
Polypropylene ropes – various dimensions and colours
Our PolyLight-8 polypropylene rope is an extra soft and lightweight rope, with multiple uses. And very affordable! As the name suggests, this rope is made of polypropylene and has maximum UV protection against the sun’s rays. The rope is very light-weight and floats on water. It is also easy to knot.
Areas of use
This polypropylene line is available in a wide range of dimensions, colours and lengths, making it very versatile. The only limit is your imagination.
Melting point: 165 degrees. For washing the rope, we recommend 30 degrees.
Size guide
| Ø Dimension | Breaking strength limit | Weight /m |
|---|---|---|
| 2 mm | 90 kg | 3 grams |
| 3 mm | 180 kg | 4 grams |
| 4 mm | 290 kg | 7 grams |
| 6 mm | 440 kg | 14 grams |
| 8 mm | 640 kg | 25 grams |
| 10 mm | 900 kg | 36 grams |
| 12 mm | 1270 kg | 56 grams |
Details
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Quantity in package | 1 pcs |
| Diameter | 10 mm, 12 mm, 14 mm, 16 mm, 2 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm |
| Characteristic | Floats |
| Enhet | spool |
| Colour | Black, Blue, Dark Green, Grey, Neon Yellow, Red, White, Yellow |
| Construction | Braided |
| Length | 10 m, 110 m, 12 m, 150 m, 20 m, 25 m, 250 m, 50 m, 85 m |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Enviroment | Indoors, Outdoors |
| Abrasion resistance | Less good |
| Melting point | 165°C |
| UV resistance | Very good |
| Tålighet kemikalier | Excellent |
| Elongation (working load) | 6,0 % |
| Brand | Made in EU, PolyRopes |
About PolyRopes
PolyRopes is our brand for ropes and cords and is associated with expertise, availability, flexible solutions and quality. We offer ropes and cords, boat ropes and accessories, dog leashes, halter ropes, climbing ropes and safety ropes, among other things.
Product reviews
